Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Šerlok Homeless

Úřední dílo

§ 3

Výjimky z ochrany podle práva autorského ve veřejném zájmu

Ochrana podle práva autorského se nevztahuje na

a) úřední dílo, jímž je právní předpis, rozhodnutí, veřejná listina, veřejně přístupný rejstřík a sbírka jeho listin, jakož i úřední návrh úředního díla a jiná přípravná úřední dokumentace, včetně úředního překladu takového díla, sněmovní a senátní publikace, pamětní knihy obecní (obecní kroniky), státní symbol a symbol jednotky územní samosprávy a jiná taková díla, u nichž je veřejný zájem na vyloučení z ochrany, ...

0/0
7.2.2011 19:54

petrph

Jenom to vyplňte pořádně

A myslete na reklamní agentury,a volební štáby. Oni si sice provádějí vlastní výzkumy (sčítání jednou za x let by jim bylo na nic) ,ale provádějí je  jen na úzkém vybraném vzorku obyvatel. Jenže,tenhle vzorek musí svojí sociální skladbou odpovídat poměrně sociální skladbě celého národa. A ta se jinak než celostátním sčítáním zjistit nedá.

Takže až se pak dočtete, že podle posledního průzkumu agentury xx má třeba ODS 40%podporu voličů nebo že se 60% národa dívá na Nově na Šeherezádu, a Vy jen kroutíte hlavou, tak to asi hodně lidí  blbě vyplnilo sčítací formuláře.:-(.

0/0
7.2.2011 18:58

Karel Zvára

Re: Jenom to vyplňte pořádně

Považuji za jisté, že jde o vyhozené peníze. A to i pokud bych předpokládal, že všichni budou chtít všechny uvedené údaje poskytnout. Otázky jsou značně nesrozumitelné. Ve vztahu k odpovědím, u kterých jsem měl největší nejasnosti (zaměstnání, doba přepravy a podobně), mne v odpovědi ČSÚ přímo vybízí k využití časové blízkosti k rozhodnému okamžiku. To však může být značně zavádějící. Za hlavní problém považuji, že není možné uvést do formuláře "chybějící pozorování" - stát dokonce nutí respondenty, aby uvedli odpověď, i když respondenti odpověď neznají (stačí třeba ta o bydlišti matky při narození pokud je matka již po smrti či není schopná odpovědět).

Rozporuji Vaše tvrzení, že sociální skladbu nelze zjistit jinak než vyčerpávajícím šetřením (celostátním sčítáním). Jsou-li k dispozici některé jiné údaje, stačí například stratifikovaný výběr. Nejsou-li, prostý náhodný výběr na souboru v rozsahu podle požadovaného konfidenčního intervalu.

0/0
7.2.2011 19:33

Karel Zvára

Re: Jenom to vyplňte pořádně

Doplněk (text se mi už nevešel :-/): Pokud by nebylo celostátní sčítání a dokonce ani ČSÚ, jistě by zde byla nejedna firma, která by s ostatními soupeřila právě o kvalitu jejich informací o populaci. Protože zrovna po takových informacích je a asi i nadále bude komerční poptávka. Ano, výrobci chtějí vědět kolik a čeho mají vyrábět. Investoři by rádi věděli, že když někde postaví školku, že pro ni budou mít zákazníky. A dopravci by rádi věděli, jestli je poptávka po cestování z místa A do místa B.

0/0
7.2.2011 19:37

petrph

Re: Jenom to vyplňte pořádně

Ten stratifikovaný výběr se mi nějak nelíbí,ten můžu provádět jen na předem známých (nebo odhadnutých)  homogenních  skupinách, a podobně pro konfidenční interval potřebuji znát nějakou směrodatnou odchylku parametru, nějaký zvolenou hladinu významnosti, popřípadě odhad rozptylu..Neboli, čím méně mám vstupních dat, tím více vařím z vody, a tím víc se to pak projeví na rozptylu  výsledku. Což může,třeba při úzce cílené reklamní či předvolební agitaci docela vadit..

Bohužel, s tím úvodem, musím souhlasit, ona i většina těch otázek je dosti zavádějících a mnoho hlubších a přesnějších informací nepřinese. ale na to, požadované, jestli by kočky kupovaly Whiskas, lidi se dívaj na Novu a volí ODS, by to skutečně mohlo stačit....

0/0
7.2.2011 20:23

František Matějka

Dotaz

Dobrý den. Odpověď na Váš dotaz k mému postoji vynechali? Děkuji.

0/0
7.2.2011 18:36

Karel Zvára

Re: Dotaz

Uvedl jsem kompletní odpověď, odpověď na Váš postoj tam tedy skutečně není. Zbývá tedy rozhodnout jediné - napíšu jim já nebo Vy? ;-)

0/0
7.2.2011 19:16

František Matějka

Re: Dotaz

Dobré ráno. Já jsem už odkaz na svůj článek na ČSÚ poslal. Po dohodě jsem se nechal i udat třetí osobou, aby se mnou bylo zahájeno přestupkové řízení na magistrátu. Tak uvidíme ;-)

0/0
8.2.2011 8:18

ursula

Statistika

věda je,má však přesné údaje...Nebojte,oni nám to vyčíslí.Zprůměrujou nepřesné údaje a je to.;-O

0/0
7.2.2011 18:32

Mychal.B.

Re: Statistika

Na druhou stranu, může mě hřát u srdce, že mé "nepřesné" údaje nijak nenaruší tuhle srandu za 2,5 miliardy ;-D

0/0
7.2.2011 18:46

Mychal.B.

Takže žádné překvapení,

opět budou přesně sčítat nepřesná čísla :-P

0/0
7.2.2011 18:24

picky

Jak při zajetí nepřítelem :

Jméno, hodnost a číslo! ;-D[>-];-D

0/0
7.2.2011 18:17

ja-sim

myslím si, že

by měla být brána v potaz poznámka: cítíte-li otázku jako příliš osobní, nemusíte odpovídat

kdyby se mě na ulici zčista jasna někdo zeptal, jestli mám počítač, bude mi to nemilé, podezřelé, nebo alespoň podivné

mimo to na bytovou politiku má stát obecní úřady, ne údaj, jestli můj byt má okna na sever nebo žádná okna, nebo jestli ani nevím, kde je východ, respektive západ

tohle "sčítání" je samozřejmě vyňuchávání údajů, které při troše píle lze zjistit jinak, pokud jde o údaj tolik a tolik něčeho na tolik a tolik obyvatelstva, či rodin

0/0
7.2.2011 18:17

Chytry.Levicak

dotazník má být srozumitelný i když nezáleží na vzdělání?

proboha proč si každý myslí,že chytrost a inteligence automaticky závisí na vzdělání?? No a co když mám doma pouze osmibitový počítač. Mám napsat,že teda vlastním počítač?

0/0
7.2.2011 17:15

Gladius

Re: dotazník má být srozumitelný i když nezáleží na vzdělání?

Tak to je presne!

0/0
7.2.2011 17:47

petrhajek.blog.idnes.cz

Re: dotazník má být srozumitelný i když nezáleží na vzdělání?

ano, čemu z toho nerozumíte? Je to počítač? Je. Stejně jako je připojení k internetu 56kbit modem nebo je auto 40 let stará Škoda 1100

0/0
8.2.2011 9:18

Draggo

Nebudu to vyplnovat pravdive,

mam podezreni, ze to poslouzi akorat ke zjisteni zivotni urovne obyvatelstva a tedy jestli se da jeste vic odirat. Takze nemam pripojeni k internetu, nemam pc, nemam tv, nemam zkratka nic soudruzi! :-P

0/0
7.2.2011 17:01

jarno3

Re: Nebudu to vyplnovat pravdive,

Ani Babičku jsem nečet!;-D;-D;-D

0/0
7.2.2011 17:03

Chytry.Levicak

Re: Nebudu to vyplnovat pravdive,

s tím souhlasím,že jde jen o mapování majetku občanů. a jestli to chcou tak nutně zjistit, tak si to v přeelektrizované době v poho zjistí.

0/0
7.2.2011 17:16

tnarezub ej roznec

Re: Nebudu to vyplnovat pravdive,

Spíš to slouží ke zjištění, jestli je těch počítačů tolik, aby se na ně vyplatilo uvalit výpalné jako na vlastnictví TV nebo rozhlasového přijímače...

0/0
7.2.2011 17:33

ja-sim

Re: Nebudu to vyplnovat pravdive,

o výpalném na internet se mluví už pár let, o výpalném na počítače ani nežertujete, nebo nám to fakt zavedou, stačí, že platíme daň z tiskárny a médií, na které si pak nahrajeme a vytiskneme svoje vlastní dílka

0/0
7.2.2011 18:19

petrhajek.blog.idnes.cz

Re: Nebudu to vyplnovat pravdive,

No jo, ale to je na adresu autorských organizací, kterým zákon takovouto zlodějinu umožnil. Stát z toho nemá ani fň.

0/0
8.2.2011 9:17

petrhajek.blog.idnes.cz

Re: Nebudu to vyplnovat pravdive,

Tohle je už pokročilá paranoia :-).

Když napíšete "mám počítač", nikdo už neví, jesli je to nějaká 486 s DOSem / linuxem bez grafiky, kde máte t602 a textový browser nebo nejmodernější šestijádro s 2 grafikama a 16GB RAM. Stejně tak "mám auto" může být rozpadající se Škoda 105L nebo letošní BMW nejvyšší řady se všemi možnými doplňky.

0/0
8.2.2011 9:16

ybes

ČSÚ

Jinými slovy: přesné výpočty s prstu vycucanými údaji....

0/0
7.2.2011 16:39

Bobrufka

Re: ČSÚ

ano přesný součet nepřesných údajů.

0/0
7.2.2011 16:42

petrhajek.blog.idnes.cz

Re: ČSÚ

jak moc jsou vycucané záleží na lidech, jak to vyplní, ne? :-)

Z mého pohledu - už se v tom utopilo dost peněz, takže mi přijde nesmyslné to sabotovat. Pak by to znamenalo, že ty peníze byly vyhozeny z okna a nezíská se předpokládaný výsledek (předpokládám, že někdo kalkuloval, že vynaložené prostředky odpovídají hodnotě zjištěných dat)..

0/0
8.2.2011 9:11

huan

Re: ČSÚ

Naopak, pro mně je to o to větší důvod proč to sabotovat. Na bytaře co chodí pro informace na staťák nevěřím. Ani těch 250 vyhozených korun mně nijak netrápí, v životě jsem udělal daleko dražší kraviny. Důležité je na tom že to byla moje rozhodnutí ze kterých jsem se poučil a příště už je neudělám.

Když všichni sklapnou podpatky a vyplní, poučení pro úředníka zní: za deset let ty peníze vyhodíme znova. A přidá se další argument do řádky "... už od Marie Terezie... bla bla bla... ani minule nikdo neprotestoval, až na pár šílenců..." Když bude sčítání dobré jedině do koše, poučení pro úředníka bude o něco jiné.

0/0
8.2.2011 15:59

jaroléto

Re: ČSÚ

V roce 1991 jsem byla na mateřské a v rámci hesla "každá koruna dobrá" jsem dělala sčítací komisařku. Po PC se v té době samozřejmě nikdo neptal, ale pokud si vzpomínám, byly tam otázky na barevnou TV, automatickou pračku a podobně. Nepamatuju si, že bych se setkala s nějakým paranoikem, který by mi vykládal o sledování státem, zbytečným vyhazování peněz, o možnosti zdanění snad i jeho oblíbeného křesla a podobný pitomosti. Sčítat se bude i za dalších deset let - bez ohledu na ty, co dnes remcají a chystají se protestovat a bojkotovat, případně psát do archů nesmysly. Jo, a abych nezapomněla - hlavně si tu svoji "dobrou náladu" vylejte na těch, kteří za to můžou ze všech nejmíň - lidech, co vám ty archy donesou...

0/0
9.2.2011 14:05

huan

Re: ČSÚ

Tehdy ještě lidé byli zvyklí státu se bát a poslechnout každou blbost co si ti nahoře vymyslí. Časy se mění, jednou si dostatečné množství lidí uvědomí jaké mrhání prostředky takové sčítání je, vztaženo k informacím jaké to přinese.

Vylévání na těch co za to můžou nejmíň... Z vašeho popisu je jasné že vás nikdo k dělání sčítací komisařky nenutil. Každé povolání má své stinné stránky. Policista si taky nemůže stěžovat že ho nadřízení nutí dávat nesmyslné pokuty za rychlost 10 metrů před cedulí konec vesnice. Věděl to předem, je to dlouhodobá praxe, a přesto tu práci vzal, a s tím vzal i určitý stupěň veřejného opovržení.

Letos si to stát zařídil mazaněji, dal to jako jednorázovou zakázku české poště, její zaměstnanci nemají moc na výběr, kromě výpovědi. Takže letos to "kteří za to nemůžou" nejaké opodstatnění má. Přesně z toho důvodu zvažuju i možnost s žádným komisařem se nesetkat, aby ke konfliktu nemuselo dojít.

0/0
9.2.2011 17:34ŽebříčkyRedakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.