Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve středu nebude fungovat anglická Wikipedie

17. 01. 2012 10:54:00
Včera, v pondělí 16. ledna 2012, se na stránce Wikimedia Foundation objevilo prohlášení výkonné ředitelky Wikipedia Foundation Sue Gardnerové. Přináším jeho překlad, aby i ti, kdo nerozumí anglickému textu, rozuměli důvodům. Původní text je opatřen licencí Creative Commons Attribution - Share Alike License, která umožňuje jeho využití. Dále ještě odkazui na můj předchozí článek Piráti vs. Svobodní - domněnky a skutečnost, ve kterém je vložené video z příspěvku a besedy právě na téma regulace internetu. Zbytek článku je již jen překladem prohlášení výkonné ředitelky Wikimedia Foundation.
 Karel Zvára

Pro: komunita a čtenáři anglické Wikipedie

Od: Sue Gardner, výkonná ředitelka Wikimedia Foundation

Datum: 16. ledna 2012


Dnes komunita Wikipedie oznámila rozhodnutí vypnout anglickou verzi Wikipedie na 24 hodin, celosvětové, a se začátkem v 5:00 UTC (prohlášení Wikimedia Foundation si můžete přečíst zde). Výpadek je protestem proti navrhované legislativě - Stop Online Piracy Act (SOPA) ve Sněmovně reprezentantů a Protect IP Act (PIPA) v americkém Senátu - které, budou-li schváleny, by závažným způsobem poškodily svobodný a otevřný Internet, včetně Wikipedie.

Bude to poprvé, kdy Wikipedia provede veřejný protest tohoto druhu, a toto rozhodnutí se nám nedělalo snadno. Zde je zdůvodnění, jak bylo popsáno třemi správci Wikipedie, kteří formálně redigovali diskusi v komunitě. Z veřejného prohlášení podepsaný uživateli NuclearWarfare, Risker a Billinghurst:

Komunita anglické Wikipedie je přesvědčena, že oba tyto zákony, budou-li schváleny, budou pohromou pro svobodný a otevený web.

Během posledních 72 hodin se více než 1.800 autorů Wikipedie spojilo, aby diskutovali jak by komunita Wikipedie mohla působit proti přijetí SOPA a PIPA. Jde o zdaleka největší zapojení autorů Wikipedie v diskusi za celou dobu existence Wikipedie, což ilustruje velikost obav, které mají autoři Wikipedie z navrhovaných zákonů. Drtivá většina účastníků podpořila uspořádání akce, která by dodala veřejnost odvahu k rozsáhlejšímu protestu veřejnosti proti zmíněným dvěma zákonům. Ze všech návrhů byla zdaleka největší podpora pro "blackout" (vypnutí) ve spojení s podobnými akcemi dalších provozovatelů, kteří také protestují proti SOPA a PIPA.

Po důkladném pročtení diskuse, diskusi uzavírající administrátoři zjistili široký konsensus pro akci autorů Wikipedie po celém světě, ne jen ve Spojených státech. Hlavní námitky proti celosvětovému blackoutu přišly od těch, kteří navrhovali blackout jen na území USA s tím, že ve zbytku světa by se zobrazovala informační zpráva. Zhruba 55% z podporovatelů black-outu podporovalo celosvětové vypnutí Wikipedie, přičemž mnoho z nich uvádělo jako důvod zavádění podobných zákonných opatření i v jiných zemích.

Za toto rozhodnutí bude Wikipedia kritizována poukazováním na to, že "se zřekla neutrality a zaujala politický postoj". To je vážná věc. Chceme, ale lidé Wikipedii důvěřovali, nechceme, aby se obávali, že do nich tlačíme nějakou propagandu.

Ale i když články na Wikipedii jsou neutrální, existence Wikipedie neutrální není. Zakládající členka Wikimedia Foundation Kat Walsh v jednom z mail-listů nedávno napsala:

Závisíme na zákonných předpisech, které nám umožňují fungovat. A závisíme na zákonných předpisech, které nám také umožňují poskytovat uživateli dodaný obsah, jak po informační, tak po výrazové stránce. Většina práce Wikipedie spočívá v třídění a sběru světových znalostí. Tyto znalosti dáváme do kontextu a ukazujeme lidem jejich smysl.

Ale aby znalosti někdo mohl najít a použít, musejí být někým publikovány - někde umístěny. Pokud to může být cenzorováno bez řádného procesu, poškozuje to autora, veřejnost i Wikimedia. Pokud můžete mluvit jen pokud máte dost peněz na soudy a právník nebo pokud je Váš projev musí předem schválit někdo, kdo takové prostředky má, potom zůstanou obecně dostupnými jen ty myšlenky a názory, které jsou již dnes dostatečně populární (a ostatní budou potlačeny).

Rozhodnutí vypnout anglickou Wikipedii jsem neučinila já. Učinili jej autoři Wikipedie prostřednictvím rozhodovacího procesu, ve kterém hledali společný (konsensuální) postoj. Rozhodnutí však podporuji.

Stejně jako Kat a ostatní ze správní rady Wikimedia Foundation jsem v poslední době víc a víc přemýšlela o síle hlasu Wikipedie, o její prestiži na veřejnosti jako zdroje, který chce být využíván pro všeobecný užitek. Čtenáři věří Wikipedii, protože přestože dělá chyby, její srdce je na správném místě. Nesnažíme se prodat cizí orgány, věřit něčemu konkrétnímu nebo prodat konkrétní výrobky. Wikipedia nemá žádné skryté poslání, jen chce být užitečná.

V případě jiných webů to platí méně. Většina má komerční důvody exitence, jejich smyslem je vydělat peníze. To neznamená, že se nesnaží zlepšit svět - většina ano! - znamená to však, že je třeba chápat jejich pozice a akce v kontextu jejich konfliktních zájmů.

Doufám, že až bude 18. ledna 2012 anglická Wikipedie vypnuta, lidé pochopí, že to děláme pro naše čtenáře. Podporujeme právo každého na svobodu smýšlení a na svobodu vyjadřování. Myslíme si, že každý by měl mít přístup k výukovým materiálům širokého spektra témat i když za to nemůže zaplatit. Věříme ve svobodný a otevřený Internet, na kterém lze bez překážek sdílet informace. Věříme, že nově navrhované zákony jako SOPA a PIPA a další podobné zákony v USA i jinde nejsou v zájmu veřejnosti. Zde si můžete přečíst seznam dobrých důvodů od Electronic Frontier Foundation proč se postavit proti SOPA a PIPA.

Proč tedy jde o celosvětovou akci namísto akce omezené na Spojené státy? A proč dnes, když někteří američtí zákonodárci vypadají, jako by dávali od SOPA ruce pryč?

Myslíme si, že ve skutečnosti SOPA není mrtvá a PIPA je stále velmi aktivní hrozbou. Navíc jsou SOPA a PIPA ukazatelem mnohem většího problému. Po celém světě je vidět vytváření legislativy za účelem boje s pirátstvím na Internetu a pro regulaci Internetu dalšími způsoby. Taková legislativa poškozuje naši svobodu. Naše obavy jdou za SOPA a PIPA, které jsou jen součástí tohoto širšího problému. Chceme, aby Internet zůstal svobodný a otevřený, kdekoliv, pro každého.

Doufáme, že 18. ledna s námi budete souhlasit, a že uděláte vše pro to, aby váš hlas byl slyšet.

Sue Gardner

výkonná ředitelka, Wikimedia Foundation

Autor: Karel Zvára | úterý 17.1.2012 10:54 | karma článku: 16.53 | přečteno: 1209x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Janis Sidovský

Marné čekání na chlapskou slušnost

Čekal jsem, že se pan poslanec zachová jako slušný chlap. A postaví se čelem k výrokům svého tajemníka. Místo toho jsem se dočkal naprosté ignorace.

22.11.2017 v 18:52 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 244 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Kalousek chlastá v přímém televizním přenosu?

Nemohu si pomoct, ale nešlo to přehlédnout. Vypadalo to, že poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) chodil doplňovat inspiraci pro parlamentní diskusi do baru poslanecké sněmovny.

22.11.2017 v 18:50 | Karma článku: 22.40 | Přečteno: 510 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ruská provokace o roce 1968: co následovalo

Premiér Medveděv se distancoval, web Zvezda se omluvil, urážející článek Leonida Maslovského byl stažen (obr. 1) a nahrazen jiným (obr. 2).

22.11.2017 v 18:46 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 157 | Diskuse

Jan Dvořák

Co nám ze setkání Zeman - Putin v Soči média neukázala

I Zemanovi jindy nepřející televize překvapivě podrobně informují o návštěvě české podnikatelské mise v Rusku, kterou pod křídla tří speciálů vzal prezident.

22.11.2017 v 17:58 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 604 | Diskuse

Ivo Hnilica

Složit vládu - pan Babiš má pouze dva pokusy!

Třetí pokus je pouhá chiméra, je to o ničem! Buď teď, nebo nikdy, správně to sděluje pan Zbyněk Stanjura z ODS – neschovávejte se a přihlaste se k vládní zodpovědnosti! SPD má výborného lídra a má příležitost plnit do určité míry

22.11.2017 v 17:33 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 373 | Diskuse
Počet článků 41 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1832

Šťastně ženatý s několika závazky. Aktivní v politice. A aby do toho mohl mluvit i v předvolebním období, registrován u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pod číslem 2-2017-PS-0001

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.