Svobodní vs. Piráti - domněnky a skutečnost

V posledních dnech se na webu (především blogy) objevily reakce na článek Benjamina Kurase Svobodné, nebo kradené? Narážím na článek pana Škopa či na článek v Pirátských novinách. Co mají Svobodní a Piráti společného a kde se zásadně liší? A co s tím má pan Kuras společného? Na to se pokusím odpovědět v tomto článku.

Předně bych rád uvedl, že pan Benjamin Kuras byl sice zakládajícím členem Strany svobodných občanů, nicméně již delší dobu není členem Svobodných. Tuto skutečnost konstatuji jako předseda pražského krajského sdružení Svobodných.

V jeho článku tedy jistě mluvil za svoji osobu, těžko mohl mluvit za Svobodné, když není ani členem této politické strany. Svobodní mají k problematice "duševního vlastnictví" a státního zasahování do této sféry jasný postoj uvedený v první příloze k politickému programu. Ten je blízký postoji Pirátů, avšak ani v této oblasti rozhodně není shodný.

Rozdíly mezi přístupem Svobodných a Pirátů se ukázaly nejen v různém obsahu prohlášení v době, kdy poslanec Farský zkusil umožnit státní cenzuru Internetu pomocí přílepku loterijního zákona (prohlášení Svobodných a prohlášení Pirátů), ale také na včerejší besedě Svobodných na téma "regulace internetu", na kterou přišel i místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík (video na konci článku, na konci záznamu je začátek diskuse - vcelku příhodný pro ilustraci rozdílů mezi Svobodnými a Piráty).

Zatímco Svobodní odmítají státní cenzuru internetu proto, že jde o omezení svobody v souvislosti s činností jednotlivce a omezení soukromého vlastnictví, připouštějí svobodnou cenzuru v soukromoprávních vztazích (cenzurující poskytovatel připojení se diskvalifikuje sám u zákazníků požadujících necenzorovaný internet - prohraje v tržní soutěži, zákazník si může dohodnout cenzuru sám třeba proto, že nechce, aby jeho děti sledovaly na Internetu pornografii), Piráti jsou proti cenzuře jako takové ať ji provádí Stát nebo dobrovolně soukromý subjekt.

Jinými slovy, Svobodní a Piráti mají hodně společného pokud jde o názory na státní regulaci internetu (v současnosti jde např. o mezinárodní smlouvu ACTA), mají však různá základní východiska a značně se liší v ekonomických tématech. Dokonce natolik, že jeden z představitelů Svobodných začal hledat společný program Pirátů a komunistů (článek ČPS=KSČ?).

Příští beseda bude 9. února 2012 na téma "obecní policie". Čas a místo včas oznámíme. Jedním z přednášejících bude také DFENS-CZ :-).

Autor: Karel Zvára | pátek 13.1.2012 14:36 | karma článku: 28,95 | přečteno: 4198x
  • Další články autora

Karel Zvára

Hrátky s grafy

22.3.2019 v 13:06 | Karma: 22,80

Karel Zvára

Nešťastná amnestie

2.1.2013 v 21:42 | Karma: 24,55